YOUTUBE’A NASIL REKLAM VERİLİR ?

YOUTUBE NEDİR?

Youtube dünyanın en büyük ve en fazla ziyaretçiye sahip video izleme ve barındırma hizmeti veren web sitesidir. Amerika Birleşik Devletlerinde kurulmuştur. Youtube video izlemenin yanında kişiler arası etkileşimi sağlayan videolara beğeni olumlu ve olumsuz yorumlar yapılabilen bir sosyal platformdur.

REKLAM PLATFORMU OLARAK NEDEN YOUTUBE ?

Günümüzde sosyal medyada var olmak zorunluluk haline gelmiştir. Hal böyle olunca reklam verenlerde bu platformlara yönelmeye ve reklam bütçelerini bu yönde daha fazla harcama yapmaya başladılar. Dolayısıyla sosyal medya ve google üzerinden yapılan reklamlarda rekabet her geçen gün artmaya başladı. Ancak burada büyük bir hedef kitleye hitap eden Youtube Ülkemizde daha çok kurumsal ve üst ölçekli firmalara tarafından tercih edilir oldu. Bunun ana sebebi video yapmanın zor ve meşakkatli olduğu, yüksek ücretlerde yapıldığı düşünülmesi, reklamın yayınlanacağı platformun ücretlenmeyi yüksek tutacağı şeklinde bir algı oluşmasıydı. Fakat düşünülenin aksine bunun böyle olmadığını bu makalede anlatamaya çalışacağız.

Öncelikle; işletmelerin büyüklüğü ne olursa olsun tüm işletmeler YouTube üzerinde reklam verebilmektedir. Çünkü Youtube üzerinde her bütçeye uygun fiyatlandırma şeklileri bulunmaktadır. Youtube ile işletmenizin, ürününüzün, kişilerin yada kurumların videolarını çekerek reklam olarak Youtube üzerinden milyonlara ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

YOUTUBE REKLAMLARI NERELERDE GÖSTERİLİR?

Youtube kullanıcıları video izlerken yada belirli bir konu ile ilgili arama yaparken video reklamınız bir TV reklamı gibi müşterilerinizin izlediği videodan önce, videonun ortasında yada çıkan sonuçların en üstünde gösterilebilmektedir.

Youtube'da nasıl reklam verilir

VİDEO REKLAMINIZI OLUŞTURMAK

Ürünlerinizi, web sitenizi, mekanınızı, işletmenizi ve daha fazlasını Youtube üzerinden reklam verebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek aslında oldukça basit.

1. Adım

Video Reklamınızı Oluşturmak

İşletmenizin yada ürününüzün hikayesini anlatan bir video hazırlamak istiyorsanız bu konuda birden fazla seçeneğiniz var. (Reklam Videonuz Yoksa ve Bu İşi Profesyonellerce Yapılmasını İstiyorsanız Hemen Arayın 0212 931 49 39 ) Birinci seçenek bu konuda hizmet veren interaktif sitelerde bulunan hazır şablonlara yazı ve fotoğraflarınızı yükleyerek bir video hazırlayabilirsiniz. İkinci seçenek ise bilgisayarınıza yükleyeceğiniz video hazırlama programları (Yeni başlayanlar için ücretsiz bir program Windows Movie Maker, Profesyoneller için Adobe After Effects ) aracılığıyla kendi videolarınızı hazırlayabilirsiniz.

2. Adım

Hazırlamış olduğunuz videoyu Youtube’a reklam olarak nasıl Yüklenir ?

Öncelikle Youtube’ a videolarınızı yükleme yapabilmek içinde bir hesap oluşturmanız gerekiyor. Bu hesabıda Google bağlı Gmaile kayıt olarak sağlayabiliyorsunuz. https://accounts.google.com/SignUp?hl=tr linkine tıklayarak gerekli bilgileri doldurup bir Google hesabı açabilirsiniz. Gmail hesabı açmak tamamen ücretsizdir.
Daha sonrasında;
youtube.com web sitesine girerek Sağ üst kısımdan bulunan Oturum aç’ı tıklayın. Açılan pencereden -Diğer seçenekler bölümünden Hesap Oluştur’u tıklayın.
YouTube‘ da Google Hesabınızla oturum açtığınızda, hesabınızda bir YouTube kanalı oluşturabilirsiniz. YouTube kanalınızla video yükleyebilir, yorum yapabilir ve oynatma listesi oluşturabilirsiniz.

Bir Youtube hesabı açtığınız hesapla Youtube üzerinde “Beğenme, Abone Olma, Daha Sonra İzleme ve İzleme Geçmişi” gibi birçok YouTube özelliğinden yararlanabilirsiniz.

YOUTUBE REKLAM MALİYETİ NEDİR?

YouTube‘da video reklamların maliyeti nedir ve ne kadar ücret ödemem gerekecek?

YouTube‘da video reklamları Her Bütçeye Uygundur.
YouTube reklam hesabınızın yayınlamakta olduğunuz tüm reklam kampanyaları için belirli miktarda sınır belirleyebilir harcayama tutarı ayarlanabilirsiniz.

YouTube‘ da video reklamları harcama sınırı belirlemek, kampanyanıza ait ücretlerinizi kontrol etmenin ve daha fazla harcama yapmadığınızdan emin olmanın faydalı bir yoludur.

Kampanyaya ait toplam reklam bütçenizi yansıtan bir hesap sınırı belirlemeniz işletmeniz için uygun fiyata reklam çıkmanızı sağlayacaktır. Hesap harcama sınırı oluşturduğunuzda ne kadar harcama yaptığınızı takip edebilirsiniz.

VİDEOMU NASIL YÜKLERİM?

YouTube‘da reklam yayınlamadan önce videonuzu YouTube kanalınıza yüklemeniz gerekmektedir.
Google Hesabız ile sadece video izleyebilir, beğenebilir ve kanallara abone olabilirsiniz. Eğer video yükleyip reklam vermek istiyorsanız şu yolları takip etmeniz gerekir.

Google hesabınızla YouTube‘da oturum açın.
Youtube‘da oturum açtıktan sonra sol üst köşede kanal oluştur bölümü göreceksiniz. Bu bölüme tıklayarak istenilen bilgileri doldurduğunuzda Youtube kanalınız açılacaktır.
Youtube kanalız açıldıktan sonra video yükleyebilirsiniz.
Kanala video yükledikten sonra www.adwords.google.com sitesine giderek hesabınıza yapacağınız istediğiniz miktar ödemeden sonra reklamlarınızı yayınlamaya başlayabilirsiniz.

Youtube Video Reklam Çeşitleri