YouTube için doğru ses ayarları ?

YouTube için doğru ses ayarları ? 1

İçerik oluştururken ses seviyeleri inanılmaz derecede önemlidir – zayıf ses seviyeleri, ne kadar inanılmaz olursa olsun çekimlerinizi mahvedecektir. Zamanınızın çoğunu inanılmaz bir çekime veya renk derecelendirmesine odaklanarak geçirdiğiniz için bazen ses göz ardı edilebilir. Bu nedenle, bazen sadece ortalama bir sesi dışa aktarır ve buna razı olursunuz. Ancak bunu yaparak izleyicilerinizi kaybedebilirsiniz. Ses, özellikle YouTube gibi, kitlenin dikkat süresinin kısa ve içerik miktarının çok olduğu kanallar için harika içerik oluşturmanın anahtarıdır. Sesiniz zayıfsa maalesef görüntülemede sayılarında büyük bir düşüş göreceksiniz.

Mükemmel ses seviyesinin ne olduğu konusunda bir tartışma var. Ancak birkaç şey üzerinde hepimiz hemfikir olabiliriz; birincisi, 0db’nin üzerindeki seviyeyi asla istemezsiniz, sanki daha yüksekse, YouTube videonuzda korkunç derecede bozuk bir ses olacaktır.

Bazı düzenleme sistemleri yaklaşık 5-6db’ye kadar çıkmanıza izin verir, ancak asla bu kadar yükseğe çıkmamanızı öneririz. Bunun nedeni, sesinizi bozacak ve yüksek bir seviyede zirveye çıkacak ve bu da izleyicilerinizi rahatsız edecek.

YouTube için doğru ses ayarları ? 2

YouTube topluluğunda ses seviyelerinin normalleştirilmesiyle ilgili pek çok tartışma var. Kullanıcılar her gün birden fazla içerik parçasına göz atar ve tükettikleri her içerik parçasının ses düzeylerine bağlı olarak sesi kısmak zorunda kalmazlar.

Şu anda, YouTube videoları tam ses karışımlarını (tüm sesler birleştirilmiş) -12db ile -20db arasında normalleştiriyor. Sesi bu kıyaslama arasında bulundurarak, videonuzun kalitesini, genel izlenme süresini ve izleyicileriniz için kullanıcı deneyimini iyileştirecektir.

YouTube için doğru ses ayarları ? 3

YouTube’da ses yayınlamak için önerdiğimiz seviyeler şu şekildedir

  • Diyalog: -6db’den -15db
  • Genel karışım Seviyesi: -12db ila -20db
  • Müzik: -18db ila -20db
  • Ses Efektleri: -14db ila -20db

Bu ses seviyelerini denemenizi öneririz; daha büyük çevrimiçi topluluğunuza yayınlamadan önce bir mobil cihazda veya kulaklıkla izleyerek incelemek için çevrimdışı bir izleyici kullanmayı deneyin. Sesinizin önerdiğimiz seviyelerde olması, dinleyicileriniz için ses kalitesindeki bozulmayı veya diğer rahatsızlıkları durduracaktır. Düşük kaliteli veya dengesiz ses deneyimlemektense, YouTube’da sesi kendileri açmaları daha iyidir.

YouTube için doğru ses ayarları ? 4